Answer :
Answer:
Time taken by the ball to reach the maximum height = 5/32 seconds
Step-by-step explanation:
To find the time at which maximum height is reached , we will differentiate the given equation with respect to t
[tex]\frac{db_{(t)}}{dt} = -32t + 5 = 0\\t = \frac{5}{32} \\[/tex]
Substituting this value of t in formula of b(t), we get
[tex]-16 * (\frac{5}{32})^2 + 5 * \frac{5}{32} + 15 \\= 15.390[/tex]