👤

Answer :

Answer:

6.5 cm

Step-by-step explanation:

From Pythagoras theorem

C^2= a^2 + b^2

Where a, b are the sides of the triangle

C= hypotenus sides of the triangle

two sides are given as 1.6 cm and 6.3cm respectively.

C^2= 1.6^2 + 6.3^2

C^2= 2.56 + 39.69

C^2 = 42.25

C= √42.25

C=6.5 cm

Hence, the length of the hypotenuse is 6.5 cm