👤

In the year 2006, a company made $3.2 million in profit. For each consecutive year
after that, their profit increased by 14%. How much would the company's profit be in
the year 2009, to the nearest tenth of a million dollars?

Answer :

Answer:

Step-by-step explanation:

[tex]A=ar^{(x-1)}\\ \\ A=3.2(1.14^{(y-2006)})\\ \\ A=3.2(1.14^{(2009-2006)})\\ \\ A=4.7 million[/tex]