Answer :
Answer:
Follows are the solution to the given points:
Explanation:
Given:
[tex]cost= \$10 / \ unit \\\\s= \$20 / \ order \\\\Lt= 8 / days \\\\H= 20 \% \ of \ cost \\\\[/tex]
[tex]= \frac{20}{100} \times 10\\\\= \frac{200}{100}\\\\= 2 \ \frac{unit}{year}[/tex]
[tex]d= 2 \ \frac{units}{day}\\\\n= 250 \ \frac{days}{year}\\\\D=d\times n \\\\[/tex]
[tex]=2 \times 250\\\\=500 \ \frac{units}{day}[/tex]
For point a:
[tex]\to EOQ=\sqrt{\frac{2DS}{H}}[/tex]
[tex]=\sqrt{\frac{ 2 \times 500 \times 20 }{2}} \\\\=\sqrt{500 \times 20}\\\\=\sqrt{1,000}\\\\=100 \ units[/tex]
For point b:
[tex]\to N=\frac{D}{Q} =\frac{500}{100} =5 \ orders[/tex]
For point c:
Calculating the average inventory:
[tex]\to \frac{Q}{2} =\frac{100}{2} =50 \ units[/tex]
For point d:
Calculating the annual ordering cost:
[tex]\to \frac{D}{Q} \times S\\\\[/tex]
[tex]=\frac{500}{100} \times 20\\\\ = 5\times 20 \\\\= \$100[/tex]
For point e:
Calculating the annual inventory carrying cost:
[tex]\to \frac{Q}{2} \times H =\frac{100}{2} \times 2=\$ 100[/tex]