Pakrergo Pakrergo Mathematics Answered Ruby and her friends are going into a restaurant. How much would it cost to buy 3 drinks and 4 tacos if each drink costs $2.25 and each taco costs $4.00? How much would it cost to buy 3 drinks and 4 tacos if each drink cost $d and each taco cost $t?