Answer :
Answer:
10 km/h
228 km/h
Step-by-step explanation:
We are told the speed of one of the buses. Since we know that both buses only travelled 7 hours, we can multiply the speed of the first bus by 7 hours to get its total distance
10 km/h * 7 hours = 70 km
Now we subtract this amount from the total distance that the two buses are seperated initially
1666 / 70 = 1596 km
Finally, we can divide this remaining distance by the 7 hours that the second bus travelled to get the second buses rate of speed.
1596 / 7 = 228 km/h
**The total distance between both buses is probably wrong and may be 166km and not 1666 as the question states**