👤

Answer :

Answer:

0.80 mol

Explanation:

n(H)/n(N) = 1/3

n(N) = 3×0.60

n(N) = 1.8 mol

n(N) in excess = 1.80-0.60 = 1.20 mol

n(N)/n(NH3) = 3/2

n(NH3) = 2/3×1.20 = 0.80 mol