👤

Answer :

Answer:

t=2s      v(2)=-48feet/s

Explanation:

-16t^2+16t+32=0

(t-2)(t+1)=0

t=2  

v(t)=s'(t)=-32t+16

v(2)=s'(2)=-32*2+16=-48

Go Teaching: Other Questions