Answer :
I need help, and here is the question: A jet plane can carry up to 200,000 liters of fuel. It used 130,000 liters of fuel during a flight. What percentage of the fuel capacity did it use on this flight?
Step-by-step explanation:
hope dizz not help
Need to divide 130,000 by 200,000 then convert to percentage.
130000/200000 = 0.65 x 100% = 65%
The jet used 65% of its fuel capacity.
130000/200000 = 0.65 x 100% = 65%
The jet used 65% of its fuel capacity.