Answer :
Answer:
8 kg of apples
Step-by-step explanation:
First, we need to find how much 1 kg of apples cost. We can do this by dividing $51 and 10 kg:
51÷10=$5.1
Therefore, 1 kg of apples cost $5.10.
Now, to find how many apples we can get for $40.80, we can divide $40.80 by $5.10:
40.80÷5.10=8
Therefore, we can get 8 kg of apples for $40.80.
I hope this helps!
Answer:
8kg
Step-by-step explanation:
51$ ÷ 10 = price of one kg
51$ ÷ 10 = 5.1$
40.80$ ÷ 5.1$ = 8kg