👤

Answer :

Answer:

Option C

Step-by-step explanation:

Height of the rocket is modeled by,

h(t) = -16t² + 125t + 24

Height of the rocket in t = 0.1 seconds

h(0.1) = -16(0.1)² + 125(0.1) + 24

         = -0.16 + 12.5 + 24

         = 36.34 feet

At t = 5 seconds,

h(0.5) = -16(5)² + 125(5) + 24

         = -400 + 625 + 24

         = 249 feet

At t = 5.6 seconds,

h(5.6) = -16(5.6)²+ 125(5.6) + 24

         = -501.76 + 700 + 24

         = 222.24 feet

At t = 7.8 seconds,

h(7.8) = -16(7.8)² + 125(7.8) + 24

         = -973.44 + 975 + 24

         = 25.56 feet  

Therefore, change in height is maximum at t = 5.6 seconds

Option C will be the answer.