Spaghettiherogo Spaghettiherogo Mathematics Answered Raina buys candy that costs $6 per pound. She will buy more than 12 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy? Use c for the amount (in dollars) Raina will spend on candy. Write your answer as an inequality solved for c.