Answer :
Answer:
0.1 mol
Explanation:
Step 1: Given data
- Volume of the solution of sodium hydroxide (V): 200 cm³
- Molar concentration of sodium hydroxide (C): 0.5 mol/dm³
Step 2: Convert "V" to dm³
We will use the conversion factor 1 dm³ = 1000 cm³.
200 cm³ × 1 dm³/1000 cm³ = 0.200 dm³
Step 3: Calculate the moles (n) of NaOH
The molarity of the NaOH solution is equal to the moles of NaOH divided by the volume of solution.
C = n/V
n = C × V
n = 0.5 mol/dm³ × 0.200 dm³ = 0.1 mol