👤

Answer :

Answer:

4. Force = 178.6 Newton.  

5. Acceleration = 2.28 m/s².

6. Force = 178.6 Newton.

Explanation:

4. Given the following data;

Acceleration = 3.8 m/s²

Mass = 47kg

Force = mass * acceleration

Force = 47 * 3.8

Force = 178.6 Newton.

5. Given the following data;

Force = 785N

Mass = 345kg

Acceleration = force/mass

Acceleration = 785/345

Acceleration = 2.28 m/s²

6. Given the following data;

Acceleration = 6m/s²

Force = 32N

Mass =force/acceleration

Mass = 32/6

Mass = 5.33 kilograms

Go Teaching: Other Questions