Answer :
Answer:
12.5%
Step-by-step explanation:
Given that,
Initial temperature of a piece of metal = 32°C
Final temperature of the piece of metal = 36°С
We need to find the percentage increase in the temperature of the piece of metal. The percentage increase in any value is given by the relation as follows :
[tex]\%=\dfrac{|\text{final value-initial value}|}{\text{initial value}}\times 100\\\\=\dfrac{36-32}{32}\times 100\\\\=12.5\%[/tex]
So, the required percentage increase in the temperature of the piece of metal is equal to 12.5%.