Go Teaching
👤
S513556go
S513556go
Chemistry
Answered
0.25 dm3 contains 0.4 mol NaOH. Find its concentration.
Answer :
Samihaelago
Samihaelago
Answer:
1.6M
Explanation:
molarity = moles /Volume = 0.4/0.25= 1.6 M
Answer Link
Dianajluvvgo
Dianajluvvgo
It’s concentration is 1.6 M
Answer Link
VIEW ALL ANSWERS ( 75+ )
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Go Teaching: Other Questions
Prime Factorization Of 246 ? Answer 2×3×41 =246
Please Help! I Will Mark As Brainliest IF Answer Is Right. <3
What Is Conflict? Write It's Effect In A Society.
Cuanto Es 3×10⁸m+2×10⁸m
Thank U For Answering !
Solve For X. 7 X = 4 X + 27 x =
What's The Value Of Given Expression :[tex] \sqrt{12 \times 3} [/tex]
Which Of The Following Is NOT An Agreement Outlined In The Mayflower Compact?
Choose True Or False For Each Statement About The Solutions Of 6 -5X > -9. A The Solutions Are All Less Than 3. True False B The Solutions Are All Less Than
How Did The American Revolution Affect France? O It Convinced France To Avoid Being Involved In Wars Outside Of Europe. O It Convinced France To Allow All Their
Points Just Put The Correct Answer Only
I Am In Desperate Need Of Help With This Question.(10 POINTS AVAILABLE AND BRAINIEST TO)