👤

Answer :

[tex]\mathfrak{\huge{\orange{\underline{\underline{AnSwEr:-}}}}}[/tex]

Actually Welcome to the Concept of the Ohms Law,

According to the Ohms law,

V = I*R, where, V = Voltage, I = Current, R = resistance,

so here given as, V = 240 V, I = 32 A,

so we get as, R = 240/32

R = 7.5 ohms,

===> The resistant R is ==> 7.5 ohms.