👤

Answer :

Answer:

Percentage by mass of oxygen = 76.20% (Approx)

Explanation:

Given:

HNO3

H=1, N=14, O=16]

Find:

Percentage by mass of oxygen

Computation:

HNO3

Total mass = 1 + 14 + 3(16)

Total mass = 63

Mass of oxygen = (3)(16) = 48

Percentage by mass of oxygen = [48/63]100

Percentage by mass of oxygen = 76.20% (Approx)

Go Teaching: Other Questions