Answer:
[tex]c=50\frac{m}{s}[/tex]
Explanation:
Hello!
In this case, given the relationship between velocity, wavelength and frequency:
[tex]c=\lambda *f[/tex]
By plugging in the given wavelength and frequency, we obtain the following speed:
[tex]c=15m*0.3\frac{1}{s}\\\\c=50\frac{m}{s}[/tex]
Best regards!