👤

A teacher wants to buy 9 boxes of granola bars for a school trip. Each box usually costs $7, but many grocery stores are having a sale on granola bars this week. Different stores are selling boxes of granola bars at different discounts.

Answer :

Answer:

well I think the question's not complete but if that's the question then 9 boxes would cost about $63 dollars. since some stores have a sale, you should add the word 'about' or 'around' with the answer. hope it was helpful ))

The minimum discount teacher will need to buy 9 boxes of granola bars for a school trip is 42.86%.

Complete Question -  

A teacher wants to buy 9 boxes of granola bars for a school trip.

● Each box usually costs $7, but many grocery stores are having a sale on granola bars this week, and different stores are selling boxes of granola bars at different discounts.

● This teacher can spend at most $36 on granola bars. Write and solve an inequality to represent the amount that the granola bars could be discounted so that this teacher can stay within his budget.

Given to us

  • Cost of a box of granola bars = $7
  • Number of boxer teacher wants to buy = 9
  • Budget of teacher = $36

Assumption

Let's assume that the discount teacher want is x, therefore, the teacher wants to buy a box of granola bars in (100-x) times the price.

The total cost of 9 boxes of granola bars

The total cost of 9 boxes of granola bars

= Number of boxes x Cost of a box of granola bars

= 9 x $7

= $63

Discount teacher will need

As we know the budget of teachers is only $36, the inequality can be written as,

[tex](100-x)\%\ of\ \$63 \leq \$36\\\\\dfrac{(100-x)}{100} \times 63 \leq 36\\\\(100-x) \leq \dfrac{36 \times 100}{63}\\\\(100-x)\leq 57.14 \\\\ -x \leq -42.86\%\\\\ x \geq 42.86\%[/tex]

Hence, the minimum discount teacher will need to buy 9 boxes of granola bars for a school trip is 42.86%.

Learn more about Discount:

https://brainly.com/question/1289629

Go Teaching: Other Questions