👤

WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER!!
What is the markup price for a computer that costs $500 and the percentage of markup on cost is 15%? (Markup is cost
multiplied by percentage then add)

Answer :

$575 would be the answer. :)

Answer:

$575

Step-by-step explanation:

15% if 500= 15/100 ×500= 75

75+500=575

Go Teaching: Other Questions