👤

Answer :

Answer:

$73 for each case

Step-by-step explanation:

Total spent: $584

Numer bought: 8 cases

Divide the total amount of amount on how many cases were spent to get how much each one cost individually

584/8 = 73

Answer:

so we would have to divide Mrs. Clearly money by the number of cases she already bought

584/8 = 146

so each case cost 146