Answer :
Answer:
$73 for each case
Step-by-step explanation:
Total spent: $584
Numer bought: 8 cases
Divide the total amount of amount on how many cases were spent to get how much each one cost individually
584/8 = 73
Answer:
so we would have to divide Mrs. Clearly money by the number of cases she already bought
584/8 = 146
so each case cost 146