👤

Answer :

Answer:

the final velocity of the bus is -20 m/s.

Explanation:

Given;

initial velocity of the bus, u = 20 m/s

deceleration of the bus, -a = 8 m/s²

time of motion, t = 5 s

The final velocity of the bus is calculated as;

v = u + at

v = 20 + (-8 x 5)

v = 20 - 40

v = -20 m/s.

Therefore, the final velocity of the bus is -20 m/s.