Someone help me giving brainliest plz show ur work

Answer:
19.65 left
Step-by-step explanation:
The total amount that he has is 3 * 12 = 36 dollars.
From this he buys a CD for 15.00
There is a 9% tax on 15 dollars 15*9/100 = 1.35
Amount spent = 16.35
Amount left 19.65
Paul saves $3 each week for 12 weeks.
3 × 12 = $36
He buys the CD for $15
The tax is 9% out of $15.
15 × 9/100 = $1.35
In total he spent $16.35
To find the money he has left we take the total amount of money he had before he bought anything and subtract it with the money he spent.
36 - 16.35 = $19.65
:)