Answer :
Answer:
40,000 units on the first day then 18% per week
Step-by-step explanation:
Exponential function:
An exponential function has the following format:
[tex]f(t) = f(0)(1+r)^{t}[/tex]
In which r is the rate of change, as a decimal.
In this question:
The number of phones sold in thousands of units per day, in t weeks since the date of release, is:
[tex]f(t) = 40(1.18)^{t}[/tex]
Since [tex]f(0) = 40[/tex], it solds 40,000 on the first week.
The rate of percentage increase is:
1 + r = 1.18
r = 0.18
So an increase of 0.18 = 18% a week.
So the correct option is:
40,000 units on the first day then 18% per week