Answer :
Answer:
8.66 nano seconds
Explanation:
speed of k mesons ( v ) = c [tex]\sqrt{3} /2[/tex] m/s
Distance between counters ( d ) = 9.00 m
number of countable electrical pulses = 1000 counts in first counter and 250 in second counter
time of travel = d / v = 18 / [tex]\sqrt{3} C[/tex] secs
Next write the decay of particles in lab frame
finally calculate the half life of Meson in its own frame
( t 1/2) of meson in its own frame = 8.66 n-secs
attached below is a detailed solution
