.COM/VIDEOS
Question 1
1 pts
Flour comes in two different sized bags. The 25 lb bag sells for $14 while the 10 lb bag sells for
$5.50. Which is cheaper and by how much? (compare unit rates)
Smaller bag is cheaper by 50.10 per pound.
O Larger bag is cheaper by $0.01 per pound.
Larger bag is cheaper by $0.10 per pound.
Smaller bag is cheaper by $0.01 per pound.