Answer :
Answer:
See
Explanation:
Given that;
Direct labor hours used to produce this output = 1,550
Actual variable overhead cost = $8,990
Variable overhead per hour = $6.2
The variable overhead rate variance for July is;
= Direct labor hours used to produce this out put × (Actual variable overhead rate per hour - Variable overhead per hour)
= 1,550 × ($8,990/1,550 - $6.2)
= 1,550 × ($5.8 - $6.2)
= 1,550 × (-$0.4)
= $620 favorable