👤

Answer :

Answer:

1896 mmHg

Explanation:

P1/T1 = P2/T2

P1 = 2065 mmHg

T1 = 416 K

P2 = ?

T2 = 382 K

Solve for P2 --> P2 = P1T2/T1

P2 = (2065 mmHg)(382 K) / (416 K) = 1896 mmHg