👤

Answer :

Answer:

C2H8N

Explanation:

Hello there!

In this case, since the molecular formula is the complete representation of the considered chemical compound and the empirical one is the smallest possible whole-numbered representation of the former, we infer that the ratio of the molar masses of these two provides the times in which the empirical formula is within the molecular one; for that reason, we first compute the molar mass of the empirical formula:

[tex]MM_{empirical}=12*2+8+14=46g/mol[/tex]

Thus, since the ratio is 46/46=1, we infer that the molecular formula is also C2H8N.

Best regards!