👤

Answer :

Answer:

$16.80 per hour.

Step-by-step explanation:

So you got 420 dollars earned last week. Jerry worked for 25 hours and if you divide.

You’d find the unit rate which is 420/25 and get 16.8.

$16.80 per hour.