👤

I WANT THE STEPS PLSS
NO LINKS
WILL REPORT ANY USELESS ANSWER


If Eli bikes at a constant speed of 15 feet per second,
which of the following is closest to how many miles
he will bike in 2 hours? (1 mile = 5.280 feet;
1 hour = 60 minutes; 1 minute = 60 seconds)
A) 0.3
B) 10.2
C) 11.0
D) 20.5

Answer :

Answer: D 20.5 Miles

Explanation: First, you know Eli has a constant speed of 15 feet per second and you also know there are 60 seconds in a minute. Because of this you multiply 15x60 and get 900. You also know there are 60 minutes in an hour so you multiply the 900x60 and get 54,000. The question asks for 2 hours not 1 so you multiply 54,000x2 and get 108,000. After that all that's left to do is divide 108,000 by 5,280 because to convert from feet to miles which gives you ≈20.454545... and you can round that to 20.5 miles.

Hope that helped! :)

Eli will bike 20.5 miles in 2 hours

How to solve the problem?

  • Constant speed given is 15 feet/sec
  • 1 mile = 5.280 feet is given.
  • 1 hour = 60 minutes is given.
  • 1 minute = 60 seconds is given.
  • We need to find the number of miles bike by Eli,

Firstly ,

We know 1 minute = 60 seconds

Then 15 feet / seconds = 15*60 = 900 feet

Eli bikes 900 feet in one minute

Now, We know

1 hour = 60 minutes

900*60=54000 feet

In 1 hour Eli bikes 54000 feet

In 2 hours Eli bikes 54000*2 = 1,08,000 feet

Now for converting feet into miles

1 mile = 5.280 feet

For 1,08,000 feet

1,08,000 / 5.280

= 20.4545 ≈ 20.5

Hence In 2 hours Eli bikes 20.5 miles

Learn more about Cross multiplication here

https://brainly.com/question/294036

#SPJ2