👤

Answer :

Answer:

406850000 J

Explanation:

From the question

Q = cm...................... Equation 1

Where Q = Amount of heat, c = latent heat of water, m = mass of water

Given: c = 813700 J/g, m = 500 grams

Substitute these values into equation 1

Q = 500×813700

Q = 406850000 J

Hence the amount of heat requires to boil water at 100°C = 406850000 J