👤

PLEASE HELP!!
A shop sells 3 packs of the same light bulb. Calculate the price per bulb for each pack. Write down which pack is better value for money
a) Pack of 3 for £9
b) Pack of 7 for £28
c) Pack of 5 for £14

Answer :

Answer:

c) 14/5 = 2.8 each  (better value)

Step-by-step explanation:

a) 9/3 = 3 each

b) 28/7 = 4 each

c) 14/5 = 2.8 each  (better value)