👤

Berry Farm produces organic tomatoes and strawberries. In June 2021, it transported 130 boxes of strawberries with a price of $15 per box to the Bay Farmers' Market. Berry Farm paid an upfront fee of $100 to present its products at the market for one week, and the market earns a 25% profit margin on each item sold, but Berry Farm is responsible for any items that remain unsold at the end of the week. Required: The market was able to sell 85 boxes of strawberries to customers. How much revenue should Berry Farm recognize with respect to this transaction?

Answer :

Answer:

the  revenue recognized is $1,275

Step-by-step explanation:

The computation of the revenue recognized is shown below:

= Number of boxes of strawberries sold to customers × price per box

= 85 boxes × $15

= $1,275

Hence, the  revenue recognized is $1,275

We simply applied the above formula and the same should be considered

Also

= 130 - 85

= 45 boxes would not be recognized as sale is not made