👤

The 25 members of the track team must each buy a t - shirt that costs 18.54. There are 9 members who have already bought shirts. How much money remains to be collected from the members who have NOT yet bought shirts?

Answer :

Answer:

$296.64

Step-by-step explanation:

First, multiply 18.54 with 25.

18.54 x 25 = 463.5

Nine of the members have already paid for the cost. Multiply 18.54 with 9, and subtract the amount gotten from the total.

18.54 x 9 = 166.86

463.5 - 166.86 = 296.64

$296.64 still needs to be collected from the members who have not bought a shirt yet

answer from AnimeBrainly

Answer:

$296.64

Step-by-step explanation:

First, multiply 18.54 with 25.

18.54 x 25 = 463.5

Nine of the members have already paid for the cost. Multiply 18.54 with 9, and subtract the amount gotten from the total.

18.54 x 9 = 166.86

463.5 - 166.86 = 296.64

$296.64 still needs to be collected from the members who have not bought a shirt yet.