👤

The business college computing center wants to determine the proportion of business students who have laptop computers. If the proportion differs from 25%, then the lab will modify a proposed enlargement of its facilities. Suppose a hypothesis test is conducted and the test statistic is 2.4. Find the p-value for a two-tailed test of hypothesis.

Answer :

Answer:

The p-value for a two-tailed test of hypothesis is 0.0164.

Step-by-step explanation:

The test statistic is 2.4. Find the p-value for a two-tailed test of hypothesis.

This means that we look at the z-table, and we have to find:

[tex]P(|Z| > 2.4)[/tex]

Which is the pvalue of Z = -2.4 multiplied by 2, or 2 multiplied by 1 subtracted by the pvalue of Z = 2.4.

Looking at the z-table, z = 2.4 has a pvalue of 0.9918

1 - 0.9918 = 0.0082

2*0.0082 = 0.0164

The p-value for a two-tailed test of hypothesis is 0.0164.

Go Teaching: Other Questions