👤

Answer :

Answer:

36

Step-by-step explanation:

There are 30 red marbles and the ratio of black to yellow is 4/5, so 4/5=orange/green=orange/30.

30 is 6 times 5, so black=6 times 4=24. There are 24 black marbles.

Total of black and yellow=24+30=54.

40% of the marbles are green so 60% are black/yellow. Also 60% is 54 marbles.

60% is 60/100=3/5 so 3/5 of the total is 54 marbles, therefore 1/5 is 54/3=18 and 2/5 is the number of red marbles=2 times 18=36 red marbles.

to be honest i can't think of anything original for the visual thing, but i think the pi chart from the person above me would work well

Answer: 36

Step-by-step explanation: 2/5 of marbles are red, and 4:5 ratio is multiplied by 6 because there are 30 yellow marbles and so 3/5 of the marbles are 54 and 2/5 are 36. For visual model draw a pi chart with 40% red, 33% yellow, and 27% black.