👤

Answer :

Answer:

r = 10.5 m

Step-by-step explanation:

Given that,

A bicycle wheel turns 15 times in covering a distance of 66 m.

We need to find the radius of the wheel.

The distance that a wheel travels in one rotation is simply the circumference of the circle.

[tex]2\pi r=66[/tex]

Where

r is the radius of the wheel

Put all the values,

[tex]r=\dfrac{66}{2\pi}\\\\r=\dfrac{66\times 7}{2\times 22}\\\\r=10.5\ m[/tex]

So, the radius of the wheel is equal to 10.5 m.