Answer :
Answer:
time = distance / average speed
time = 210/5.91
time = 35.5329949239 seconds
∴the time taken to cover 210 m by the average speed of 5.19 m/s is 35.5329949239 seconds.
hope this answer helps you...
Answer:
time = distance / average speed
time = 210/5.91
time = 35.5329949239 seconds
∴the time taken to cover 210 m by the average speed of 5.19 m/s is 35.5329949239 seconds.
hope this answer helps you...