👤

please help :( i don’t understand!
An engineer estimated the weight of a steel beam to be 150 pounds. The actual weight of the beam was 143 pounds.
Find the absolute error and the percent error of the engineer's estimate. If necessary, round your answers to the nearest tenth.

absolute error = ? (pounds)
percent error = ? (%)

Answer :

Answer:

absolute error: 7 pounds

percent error:4.9%

Step-by-step explanation:

Absolute error:

150-143=7 pounds

Percent error:

=l[tex]\frac{150-143}{143}[/tex] l x 100

=l[tex]\frac{7}{143}[/tex]l x 100

=0.04895x100

=4.895...

=4.9%