👤

Answer :

Answer:

2.69g

Explanation:

The molar masses of

Cu = 63.5

Cl = 35.5

So the molar mass of [tex]CuCl_{2}[/tex] is 63.5 + (35.5 x 2) = 134.5

134.5 x 0.02 = 2.69g

Go Teaching: Other Questions