Answer :
Answer:
[tex]178.98\ \text{m}^2[/tex]
Step-by-step explanation:
d = Diameter of flower bed = 16 m
Thickness of sidewalk = 3 m
r = Radius of flower bed = [tex]\dfrac{d}{2}=\dfrac{16}{2}=8\ \text{m}[/tex]
R = Radius of flower bed with sidewalk = [tex]8+3=11\ \text{m}[/tex]
The required area is given by
[tex]A=\pi(R^2-r^2)\\\Rightarrow A=3.14\times (11^2-8^2)\\\Rightarrow A=178.98\ \text{m}^2[/tex]
The radius of the sidewalk is [tex]178.98\ \text{m}^2[/tex].