Answer :
Answer: 16.2%
Step-by-step explanation:
You can find the cost of equity using the Capital Asset Pricing Model (CAPM).
Cost of equity = Risk free rate + Beta * (Expected return on market - Risk free rate)
= 6% + 1.2 * (14.50 - 6%)
= 6% + 10.2%
= 16.2%