Answer :
Answer:
[tex]f(t) = 325(0.995)^t[/tex]
Step-by-step explanation:
Given
[tex]r= 0.5\%[/tex] ---- Charges
[tex]a= \$325[/tex] --- Amount
Required
Represent the balance as a function
This is calculated using exponential function.
[tex]f(t) = ab^t[/tex]
Where
[tex]b = 1 - r[/tex]
So, we have:
[tex]b = 1 - 0.5\%[/tex]
[tex]b = 1 - 0.005[/tex]
[tex]b = 0.995[/tex]
So:
[tex]f(t) = ab^t[/tex]
[tex]f(t) = 325 * 0.995^t[/tex]
[tex]f(t) = 325(0.995)^t[/tex]