Answer :
Answer:
r = 14.13 m
Explanation:
Given that,
Charge 1, q₁ = +0.0129 C
Charge 2, q₂ = -0.00707 C
The force between charges, F = 4110 N
We need to find the distance between charges. The formula for the force between charges is given by :
[tex]F=k\dfrac{q_1q_2}{r^2}[/tex]
Where
r is the distance between charges
So,
[tex]r=\sqrt{\dfrac{kq_1q_2}{F}} \\\\r=\sqrt{\dfrac{9\times 10^9\times 0.0129 \times 0.00707 }{4110 }} \\\\r=14.13\ m[/tex]
So, the distance between charges is equal to 14.13 m.