👤

Answer :

Answer:

1.02 M

Explanation:

Solution contains 65g of sodium nitrate

Volume of solution = 750 ml

Now, Molar mass of sodium nitrate from online values = 84.9947 g/mol

Thus, it means 84.9947 g/mol of sodium nitrate dissolved in 1000 mL of water will be equal to 1 M molarity.

Thus;

Molarity of solution = (65/750) × (1000) × (1/84.9947) = 1.02 M