Answer:
0.54 L
Explanation:
Given that,
Initial volume, V₁ = 0.5 L
Initial temperature, T₁ = 10°C = 283 K
Final temperature, T₂ = 35 C = 308 K
We need to find the final volume. The relation between the volume and temperature is given by :
[tex]\dfrac{V_1}{T_1}=\dfrac{V_2}{T_2}\\\\V_2=\dfrac{V_1T_2}{T_1}\\\\V_2=\dfrac{0.5\times 308 }{283}\\\\V_2=0.54\ L[/tex]
So, the new volume is 0.54 L.