👤

Answer :

Answer:

The correct answer is -  91.4 nm

Explanation:

According to Bohr's model, the minimum wavelength to ionize Hydrogen atom from n= 1 state is expressed as:

(h×c)/λ=13.6eV

here,

h - Planck constant

c - the speed of light

λ - wavelength

Placing the value in the formula for the wavelength

(6.626×10^−34J.s × 3×10^8 m/s)/λ  =  13.6 ×1.6 × 10^−19 J

λ≈91.4nm

Thus, the correct answer would be = 91.4 nm