Answer:
Assuming no tax: $16693.75
Step-by-step explanation:
Assuming that all information given is true and there is no existensial circumstances:
Take 5% of $225,000 = $11,250
Take 1.25% of $435,500 = $5,443.75
Now add them up, 11,250+5,443.75 = 16,693.75